chvi-fi-u-chvi-o-chvu
 NOVINKY   ZÁŽITKY   RADY   ŠTASTISTIKY   LAMPÁREŇ   SÁJTY 


      Ako si pomôcť

    Ak začínaš a nechceš robiť chyby, ktoré už niekto pred tebou urobil si tu správne. Možno sa ti budú niektoré rady zdať čudné, miestami až choré, ale sú iba z mojich skúsenosti. Tie závisia od štýlu jazdy, terénu a bájku. Sto bajkerov - sto chutí. Tak si vyber, alebo ma vyveď z omylu :-)

.:: najsamposlednejšia rada - Rám

.:: chceš byť najsammúdrejší a vedieť úplne všetko naráz?
.:: ak máš radšej názorné pomôcky, ukáž prstom na to, čo ťa zaujíma
.:: hodnotenie:
Óóóó! Teplá voda... (alebo včera som si kúpil bájk)
Aha. Zaujímavé... dobre vedieť.
No ty koksó! Super, tak toto najblližšie oprobujem.

Brzdy

Čistenie bowdenov
klikni a uvidíš viac
aj takto môže skončiť bowden
so zanedbanou údržbou
    Jeden z hlavných dôvodov, prečo som prešiel od V-éčiek na hydraulické kotúče boli bowdeny. Vyžadujú si mimoriadnu údržbu. Síce nie tak často ako reťaz a prevody, ale zato dôkladnejšiu. Minimálne trikrát do roka alebo každých 700km ich je potrebné zhodiť z úchytov na kostre (stlačíš brzdovú páčku a ťaháš bowden súčasne s jej uvolnením). Posuň bowden na časť lanka, ktoré je normálne na vzduchu, aby si odkryl časť lanka v bowdene. Najprv do odmasti nejakým šampónom alebo iným čistiacim prostriedkom a potom ho jemne namaž olejom na bicykle a šijacie stroje. Pozor! Nepoužívaj sprej TF-2 s teflónom alebo nebodaj agresívne WD-čko. Je dobré ak sa ti podarí splašiť koncovky na bowden s prachotesnou gumenou vložkou v malom mosadznom krúžku. Na pikčre je riadiace lanko k prešmykovaču (pol roka bez údržby). Možno si povieš, že nerezovému lanku sa to nestane. Toto bolo nerezové lanko. Hrdza a špina sa zaniesla z koncovky bowdenu a z oceľových drátov trčiacich na konci bowdenu.
  (06.05.2004)

Ochrana brzdových páčok
    Určite sa ti už stalo, že si preletel cez kompjúter a nárazom bájku o zem sa ti vyhla brzdová páčka. Ibaže by si ich mal karbónove a rovno si ju zlomil, alebo si padol do hliny. Ak máš teda túto skúsenosť za sebou, je ti táto rada nanič, lebo si musel aj sám prísť na to, že je dobre nedoťahovať páčky k riaditkám nafest. Je lepšie ich dotiahnúť iba natoľko, aby šli otočiť iba väčšou silou. Po páde môžeš byť rád, že si neprišiel o páčky - teda pokiaľ ešte môžeš byť rád :-)
  (30.01.2004)Posledná úprava 25. októbra 2011 2011 11:06

Copyright © 2002-2019 Miloš Blaho. Všetky práva vyhradené.